Godziny otwarcia Muzeum:
poniedziałek - nieczynne
wtorek - 10:00-15:00
środa - 10:00-15:00
czwartek - 12:00-17:00
piątek - 10:00-15:00
sobota - nieczynne
niedziela - 10:00-14:00
Opłata za zwiedzanie Muzeum:
bilet normalny - 5,00 zł
bilet ulgowy - 2,50 zł
opłata za przewodnika - 15 zł
w niedzielę - wstęp bezpłatny
Kontakt:
EdukacjaWarsztaty muzealne
Warsztaty muzealne
Czas trwania zajęć: 90 minut-120 min, Zajęcia w grupach maks. 25-osobowych,
Forma: pierwsza część - merytoryczne wprowadzenie w temat (prezentacja multimedialna), druga - warsztaty aktywizujące.
Cena: 5-10 zł/osoba (ceny podane przy poszczególnych zajęciach)
BUDUJEMY MIASTO
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 7 zł/os.
Jak powstawało miasto Kęty... W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię budowania miasta w średniowieczu oraz życie ówczesnych mieszczan. Dowiedzą się m.in., skąd się wzięła nazwa miasta, dlaczego rynek jest kwadratowy, dlaczego niektóre kamieniczki są bardzo wąskie. W trakcie zajęć wyświetlona zostanie prezentacja pokazująca kolejne etapy rozwoju miasta. W drugiej części dzieci zostaną podzielone na grupy i wykonają własne makiety małego miasteczka.
BIBUŁOWE KWIATY – LUDOWE ZDOBNICTWO BIBUŁKOWE
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 7 zł/os.
Ponure, ciemne wnętrza dawnych chałup zdobiły bibułowe kwiaty. Miały one szerokie zastosowanie. Uczestnicy dowiedzą się, kto tworzył te kwiaty i w jakich okolicznościach. Kto to jest twórca ludowy? Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tworzenia kwiatów z bibuły oraz samodzielnie je wykonają.
NA SZKLE MALOWANE
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 10 zł/os.
W trakcie warsztatów poruszone zostaną kwestie takie jak: co najczęściej malowano na szkle i dlaczego? Kto jest twórcą ludowym? Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady tradycyjnego malowania na szkle oraz według szablonów tworzą swoje prace.
SŁOWA DAWNIEJ ZAPISANE. HISTORIA PISMA
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 7 zł/os.
Człowiek od zarania dziejów szukał sposobu zapisywania różnych informacji. Historię tych procesów będzie można prześledzić w czasie prezentacji slajdów, towarzyszącej warsztatom. W drugiej części uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować pisania rylcem na tabliczkach techniką pisma klinowego, zapisu na „pergaminowym” zwoju za pomocą gęsiego pióra, hieroglifów na tabliczkach łupkowych czy woskowych.
KALENDARZ I ZEGAR
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
Mierzenie czasu towarzyszy ludzkości od początków jej dziejów. Sposoby mierzenia udoskonalane były na przestrzeni wieków. W czasie warsztatów uczniowie zapoznają się z genezą kalendarza i jego rodzajami oraz jego wpływem na życie mieszkańców. Poznają sposoby zapisywania dat w przeszłości. W ramach drugiej części zajęć będzie możliwość stworzenia własnego kalendarza lub zapisu daty w odmienny sposób.
ZABAWKI NASZYCH DZIADKÓW
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
Podczas zajęć uczestnicy poznają wiele zabaw i zabawek naszych dziadków oraz dowiadują się, jak dawniej wyglądało dzieciństwo. Jakie były zasady, nakazy, obowiązki, organizacja czasu, pozyskiwanie i wykonywanie zabawek? Podczas zajęć prowadzimy tradycyjne zabawy z udziałem dzieci, które również wykonają zabawki.
MODNA LASZKA
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
Jak dawniej się ubierano? Co to jest strój regionalny? Ile kosztował, jak go przechowywano i jak dbano o jego czystość? Jak wyglądał modny strój? Prowadząca przedstawi i omówi strój laski występujący w gminie Kęty oraz na terenach sąsiednich. Po wcześniejszym uzgodnieniu możliwość prezentacji repliki stroju.
NA STOLE, W ZAGRODZIE I W POLU
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 7 zł/os.
Zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak bardzo zmieniły się nasze posiłki przez ostatnie sto lat. Dowiedzą się co jadali, jak przygotowywali i jak spożywali pokarmy nasi pradziadkowie i dziadkowie. Co miało na to wpływ i czym było uwarunkowane... W części warsztatowej uczestnicy spróbują wyprodukować mąkę...
W NARODOWYCH BARWACH: KOTYLION I KOKARDA
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 7 zł/os.
Czy kotylion jest tym samym co kokarda narodowa? Jaka jest między nimi różnica. W pierwszej części zajęć dzieci poznają, czym różni się symbol narodowy od popularnej ozdoby karnawałowej. W drugiej części dzieci wykonają wybrane przez siebie ozdoby.
LAURKI, KARTECZKI, LAYOUTY
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 8 zł/os.
Laurki, karteczki, layouty: Samodzielnie wykonane laurki, kartki okazjonalne czy prace przestrzenne miały i mają wyjątkową wartość, nie tylko sentymentalną. Chcąc pomóc utrzymać ten zwyczaj oraz wspierać kreatywność i pracę manualną młodych ludzi oferujemy warsztaty obejmujące cardmaking i scrapbooking. Dzięki szerokiej ofercie mogą powstać: laurki na Dzień Babci i Dziadka, Dzień Ojca i Matki, kartki świąteczne i wiele innych ciekawych projektów po ustaleniu z osobą prowadzącą.
SUPEŁKOWY ŚWIAT
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 8 zł/os.
Warsztaty te zabiorą uczestników w podróż w przeszłość w supełkowym wydaniu, czyli w świat makramy w nawiązaniu do sizalowych kwietników lub sówek bardzo popularnych w latach 70. i 80. XX w. Podczas warsztatów wykonamy breloki ze sznurka, które będą ozdobą torebki plecaka lub kluczy.
KRÓTKA HISTORIA POCZTÓWEK
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
Szybki rozwój techniki zmienia formy komunikacji. Czy w dzisiejszych czasach wysyłamy jeszcze pocztówki? W pierwszej części zajęć uczestnicy poznają historię kart pocztowych. Zapoznają się z różnymi rodzajami oraz tematyką pocztówek znajdujących się w zbiorach kęckiego muzeum. Część warsztatowa będzie poświęcona projektowaniu i wykonaniu pocztówek według własnego pomysłu.
WHO IS WHO? CZYLI JAK POZNAĆ ŚWIĘTEGO PO ATRYBUCIE JEGO?
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
Skąd wiadomo, jaki święty znajduje się na obrazie lub rzeźbie? Po czym ich rozpoznać? Podczas lekcji dzieci poznają życiorysy wybranych świętych, oraz dowiedzą się w jaki sposób ich rozpoznawać. W części warsztatowej uczestnicy, na bazie zdobytej wiedzy, będą przedstawiać sceny z życia wybranego świętego metodą pantomimy lub wykonają portret wybranego przez siebie świętego.
TAJEMNICE PRACY W MUZEUM
OFERTA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH CENA 5 zł/os.
W pierwszej części dzieci poznają czym jest muzeum i kto w nim pracuje, jakie zadania stoją przed jego pracownikami. Uczniowie dowiedzą się także, czym jest historia oraz z jakich źródeł korzysta historyk. W drugiej części uczestnicy będą mieli okazję zbadać eksponaty (opracować dla nich kartę muzealną), a także wymyślić i zaplanować wystawę czasową.
KLIK > Oferta edukacyjna 2023/2024 <KLIK
- OFERTA_EDU_2024.pdf, Oferta Edukacyjna Muzeum 2023-2024